Кінець монополії, початок цивілізованого енергоринку?

    2017 року Верховна Рада  схвалила довгоочікуваний закон «Про ринок електроенергії», який передбачає нову, конкурентну модель ринку електроенергії в Україні.
Отже, (якщо додати ще й нормативні акти НКРЕКП – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг)  ситуація виглядає таким чином: з 01.12.2018 року всі олбенерго не зможуть торгувати електричною енергією у зв’язку з закінченням дії ліцензії.   Всі промислові споживачі , малі підприємці  ,всі хто сьогодні споживає кіловати, мають знайти собі постачальників, котрих на ринку вже чимало. Монополіст же отримуватиме кошти за транспортування електроенергії. А купувати  кіловати всі споживачі будуть вже  в обраного партнера-постачальника ліцензіата на поставку електричної енергії споживачу. І на ринку нарешті запанує нормальна конкуренція у галузі цін, сервісу та цивілізованих відносин.
Але чи  так райдужно сьогодні на цьому полі, котре переформатовується?
Адже всі реформування в країні нині перебувають у публічному просторі. Та ж децентралізація, реформування медицини, освіти… А енергетична реформа? Чи не занадто вона тиха? Хоча, на думку багатьох,  вона – чи не найсенсаційніша й найглобальніша. Отож  які її перші кроки на теренах Чернігівщини?

Перше слово – президенту Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтинові Іванову,  саме президія ТПП першою в області створила дочірнє підприємство «Профіт Хаб», альтернативне монополісту,  котре займатиметься постачанням електричної енергії.

– Ця реформа справді унікальна.  Бо  26 із лишком років в Україні був махровий, печерний монополізм. Ніби приклад для підручників університету, якою буває махрова монополія у світі. Приватизована енергетика, що опинилася в руках регіональних монополістів (обленерго),  вибудовувалася таким чином, що  вони стали єдиними продавцями на ринку. Формально в державі була створена інституція, котра називалася Національна комісія з регулювання ринку енергетики . Після того, як ми сказали, що прямуємо до цивілізованого світу, європейці підтвердили: не має бути  монополізму, коли немає жодної альтернативи й неможливо не просто знайти альтернативного постачальника, а навіть неможливо говорити, що формується саме такий тариф, і не в змозі  розібратися, чому і як він формується. Ніби в анекдоті: не влаштовує ціна – іди по базару, поторгуйся.  А на базарі тільки один продавець… Ця реформа ж – прописана в угоді про Асоціацію з ЄС. Там є терміни – що й коли  ми маємо робити. І в галузі енергетики – також. Система  повинна бути уніфікованою. 

Верховна Рада та НКРЕКП прийняли  необхідні нормативні документи  , які  поклали початок роботи з   реформування ринку енергетики.  Це коли  реформування має бути докорінним  у рамках прийнятого законодавства. Повинна  створитися біржа. Змінитися відносини між суб’єктами, формування дебіту електроенергії  протягом доби. Якщо генерація (виробники електроенергії) сьогодні весь дебет кіловатів заводить в одну точку – ДП «Енергоринок», то з наступного року вона може укладати угоди з постачальниками напряму, без єдиного центру, куди сходиться дебет. Наприклад, генерація виробник  матиме можливість укладати угоду з нашим підприємством чи якоюсь іншою компанією, котра постачатиме електроенергію споживачеві. Наприклад, електростанції працюватимуть через біржу. І буде кілька цін з точки зору формування ринку. Тоді зайдуться банки, великий фінансовий капітал. Бо генерація не може чекати місяць, коли хтось візьме електроенергію, використає її у своєму економічному циклі виробництва товарів, заробить кошти, а потім віддасть генерації. Генерація повинна продавати свій продукт – кіловати – у режимі онлайн. Наприклад, виробила певна структура електроенергію, продала та отримала гроші, аби платити зарплату, модернізуватися, не забувати про податки й т.п. Тому електроенергію купуватимуть у генерації на ринку, вона  пропонуватиметься на біржі великими обсягами, генерація ж продаватиме електроенергію напряму через постачальників. Це буде імплементована модель організації ринку електроенергії.

 – Яку нішу тут займатимуть власники мереж? 

– Є генерація – виробники. Є споживачі. Є постачальники. Ще одна ланка – власники мереж, тобто обленерго. Ця функція залишиться для них назавжди. Вони отримуватимуть за транспортування електроенергії кошти від постачальників. А в новій моделі ринку  будуть і постачальниками, якщо створять свої  підприємства для постачання електроенергії та вийдуть на ринок на однакових умовах із іншими. Наприклад Чернігівське «Обленерго» вже заснувало своє ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ», аби воно було постачальником електроенергії.  Київське «Обленерго» теж має свою постачальну компанію, з якою зайде на ринок.  

Ольга Тагієва, заступник директора ДП «Профіт Хаб»:

–14. 03 2018 року НКРЕКП  були прийняті правила роздрібного ринку. Тут чітко розписано, що у нас до 1 грудня 2018 року всі обленерго повинні  розділити функції та взяти ліцензію на впровадження господарської діяльності з розподілу електроенергії. (На сьогодні 08.08.18 року оленерго не отримало ліцензій на розподіл – що фактично гальмує впровадження Нового Ринку електроенергії і знову ніші споживачі можуть  автоматично потрапити до найдорощого постачальника – ліцензіата електричної енергії за «останьою надією»).Тому зараз всі промислові споживачі повинні знайти собі постачальника -ліцензіата електричної енергії  споживачу, які мають досвід і конкурентноспроможні на Ринку Енергетики.

Загалом же, бюджетні підприємства  повинні вже готуватися до тендерів і готувати тендерні вимоги з урахуванням нового Ринку .

 Костянтин Іванов:

– Розуміючи тенденції на енергоринку, які відбуватимуться протягом останніх років, президія Чернігівської ТПП як колегіальний орган управління прийняла рішення створити дочірнє підприємство з постачання електроенергії. Для того, щоби запропонувати суб’єктам господарювання області та України послуги незалежного постачальника електричної енергії.  Таке підприємство – ДП «Профіт ХАБ» – створено , отримало  відповідну ліцензію на постачання електричної енергії, було прийнято в Члени Оптового Ринку , і активно працює на цьому ринку.  

 Зазначу, ДП « ПРОФІТ ХАБ» не приватне підприємство, не підприємство зі змішаною формою власності. ДП «ПРОФІТ ХАБ» на 100% належить ТПП, тобто підприємницькому загалу області . І воно на 100% підзвітне. Контролюється ДП президією Чернігівської ТПП. Загалом, це виважений і правильний стратегічний крок. Ми зробили його для того, аби у підприємців області виникла можливість на  цьому непростому ринку, який переживає трансформацію від монополізму до цивілізованої конкуренції, скористатись умовами  потрібної діяльності, оскільки це прозоро, відповідально, зрозуміло з точки зору досягнення мети.

Ми сподіваємося, що всі, хто сьогодні на електроенергетичному ринку – постачальники й споживачі, власники мереж – спільними зусиллями будуватимемо прозорі цивілізовані відносини в інтересах споживача.

Ольга Тагієва:

В чому суть змін :

 Нова модель передбачає впровадження конкурентних правил гри на всіх рівнях, які будуть розділені за періодами часу: ринок двосторонніх договорів, на якому споживачі або трейдери зможуть купувати електроенергію напряму у генеруючих компаній; ринок «на добу наперед», на якому мають укладатися контракти з поставкою на наступну добу; внутрішньодобовий ринок для торгів обсягів електроенергії в межах доби; балансуючий ринок, який дозволить докупити або продати обсяги електроенергії для збалансування графіку навантаження.

  Будь який споживач (підприємство, установа, великий завод чи дрібна крамничка) може купити необхідні обсяги електричної енергії   у постачальника. Втім, тепер навіть посередництво буде максимально конкурентним: хто запропонує нижчу ціну і вигідніші умови.

 В законодавстві чітко написано, що існуватимуть вільні ціни й буде тарифне меню. Тобто ми йдемо від ціни роздрібного тарифу обленерго, а приходимо до тієї ціни, коли сам споживач формує ціну закупівлі ,створює економічний інструмент ,який має на меті створення умов та стимулів для оптимізації споживання електричної енергії зі сторони споживача і полягає у формуванні комерційних пропозицій для споживачів , у тому числі різних тарифних планів для різних споживачів (приклад цє  тарифи диференційовані за періодами доби) .

Тарифне меню ми формуємо згідно ціни  закупівлі електроенергії на енергоринку, згідно з графіком споживання, плюс – транспортування, плюс – відсотки рентабельності. Ось і є ціна. У обленерго ж сьогодні собівартість набагато вища.

Ми пропонуємо своїм споживачам принципово нові, цивілізовані відносини в яких враховані іх  інтереси, та споживач отримає :

— Ми поставляємо електричну енергію  споживачу  в необхідному для цього підприємства  обсязі, без будь яких додаткових оплат чи нарахувань.

— Ліміт  потужності в години контролю навантаження, не можуть перевищувати приєднаної потужності   по технічним умовам.

— Споживачі мають можливість оперативно корегувати заявлені об’єми електричної енергії з відповідним корегуванням сум планових платежів. Особливо актуальною така перевага є для промислових підприємств, котрі не мають можливості  планувати об’єми споживання  електричної енергії  на рік чи навіть на місяць.

Вимогами плідного партнерства нашого підприємства є  повага до партнерських відносин, дотримання умов договору купівлі-продажу електроенергії та відсутність проявів незаконного споживання електричної енергії.

В свою чергу ми знаходимо в особі обленерго надійного транспортувальника електричної енергії для наших споживачів , котрі будуть відповідати за якість електричної енергії !!!

— Таким чином кожен зможе отримати не просто електроенергію, а якісну електроенергію. Це, в свою чергу, призведе до притоку інвестицій і зменшення підсумкової ціни, — переконана заступник директора ДП «Профіт-Хаб». – Це рух до європейської системи енергоринку.

– Чи готовий наш споживач до реформи? Чи може він покинути обленерго і перейти до нового партнера з минулими боргами?

– Споживач спостерігає реформу в енергетичній галузі але не бере активну участь, і це йому не на користь. Він повинен усвідомлювати що: не може  перейти до нового постачальника з боргами за електричну енергію (потрібно у цьому випадку укласти договір реструктуризації ) ,.та з 01.12.18 споживач  повинен мати договір з розподільчою компанією з урахуванням належного комерційного обліку електричної енергії .

 Тому ми зараз  закликаємо керівників, власників, технічних директорів, головних інженерів підприємств, головних енергетиків шукати собі альтернативного постачальника до 01.12.2018 року. Аби не переплачувати за електроенергію з 1 січня мінімум удвічі. Тариф «Останньої надії» дорожчий.

А що про реформування енергоринку думають в «Обленерго»?

На їхньому сайті є інформація про нові механізми постачання електроенергії для споживачів області.

«На виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», існуючі сьогодні енергопостачальні компанії повинні вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії, шляхом створення відповідних суб’єктів господарювання. Тобто, один і той самий суб’єкт господарювання не матиме права одночасно здійснювати діяльність з розподілу та постачання електричної енергії.

Костянтин Іванов:

ПАТ «Обленерго»  заснована трьома кіпрськими офшорами. Це відкрита інформація Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку. Отже, «Чернігівобленерго» – непрозора форма власності. ПАТ не належить українським резидентам. Так, як і новостворена «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ».  Бо вона належить  «Обленерго». Вибираючи постачальника треба знати, кому ти довіряєш свої гроші. Треба добре дивитися, хто засновник, який у підприємства статутний фонд ( у «ЕНЕРИ», наприклад,  статутний фонд – 1000 гривень (це публічна інформація) і юридична адреса в приватному будинку…

 Кокурентні переваги нашого підприємства «Профіт Хаб»:

Перша перевага — поставка електроенергії напряму з Енергоринку. Ми є членами оптового ринку електроенергії України.

Друга перевага – все, що стосується лімітів споживання , це наша компетенція у стосунках зі споживачем. Ми поставляємо електричну енергію  споживачеві в заявленому обсязі з урахуванням приєднаної потужності.

Третє – ми маємо прозору форму власності.  Отже, наша структура  прозора, контрольована, а відтак зрозуміло, кому довіряють свої кошти споживачі –  бізнес-загалу Чернігівщини. І всі податки залишаються в області. Це теж  одна наша  конкурентна перевага.

Наостанок підкреслю: Олександр Домбровський, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, заступник голови Координаційного центру із забезпечення запровадження нового ринку електричної енергії, на форумі «Ринок електроенергії України: втілюючи зміни» зазначив: енергореформа буде – і в зазначені терміни. А продовження монополії – міф.